Atmosfääri- ja keskkonnateaduste labor

Atmosfääri- ja keskkonnateaduste labori teadustöö jaguneb kahe peamise suuna vahel: aerosoolifüüsika ja radioökoloogia.

Aerosoolifüüsika töögrupp uurib aerosoolide ja klasterioonide teket ja evolutsiooni looduses ja laboratooriumis ning modelleerib neid protsesse teoreetiliselt. Valik teemasid on: aerosooliosakeste tekkimine õhu saaste- ja lisandgaasidest gaas-klaster-osake konversiooni protsessis, sealhulgas aerosooli nukleatsioon ja õhuioonide keemilis-kineetiline evolutsioon; nukleatsioonipuhangud, aerosooliosakeste ja ioonide suurusjaotuste dünaamika ja neid mõjutavate faktorite uurimine atmosfääris; aerosoolide ja -ioonide elektrilise liikuvusspektromeetria ja spektromeetrite kalibratsiooni meetodite arendamine. Eksperimentaalne uurimistöö toimub kaasaegse aparatuuriga varustatud aerosoolilaboris, Tahkuse õhuseirejaamas, Järvselja SMEAR jaamas ja mõõtmispunktides Tartus ja Tõraveres.

Saadud teadmised on aluseks atmosfääri aerosooliosakeste tekkemehhanismide selgitamisel, aerosoolide osa mõistmisel ilmastiku ja kliima kujunemises, atmosfääri saastamise tagajärgede modelleerimisel ja prognoosimisel, samuti nanotehnoloogias nanoosakeste ja -struktuuride sünteesimisel gaasikeskkonnas. Meie uurimistööl põhinevat teadusaparatuuri - aeroioonide ja aerosooliosakeste elektrilisi liikuvusspektromeetreid, toodab TÜ spin-off firma AIREL AS, aerosoolispektromeetreid toodab AIREL-i litsentsi alusel ka USA firma TSI Inc (http://www.tsi.com/Engine-Exhaust-Particle-Sizer-Spectrometer-3090/).

Radioökoloogia töögrupp tegeleb keskkonna radioaktiivsuse uuringutega Eestis, saamaks teavet looduslike ja tehislike radionukliidide levikust pinnases, õhus ja vees, samuti radionukliidide radioökoloogilistest kiiritusradadest ja kiirgusdoosi kujunemisest, neid mõjustavatest allikatest energiatootmises ja radioaktiivsete jäätmete käitlemises.

Töögrupi tegevuse osaks on samuti alfa-, beeta- ja gamma-kiirguse spektromeetriliste ja radiomeetriliste analüüsimeetodite arendamine keskkonnaproovide analüüsimisel, sealhulgas madalaenergeetilise HPGe gamma-spektromeetria ja vedelik-stsintillatsioonmeetodi, keskkonnaproovide kvantitatiivanalüüsi kvaliteedi tagamise meetmete ning radioökoloogilise ja gammakiirguslevi modelleerimise meetodite evitamine ja arendamine.

Töögrupi liikmed on tunnustatud eksperdid Eesti keskkonna radioaktiivsuse, kiirgusliku keskkonnamõjude hindamise ja kiirgusohutuse alal, kes osalevad ka Euroopa Aatomiagentuuri EURATOM tehnoloogia- ja uurimisprojektides.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!