Instituudis toimuvat doktoriõpet reguleerib ülikooli doktoriõppe eeskiri.
Doktoriõppe korraldus ning doktoriõppe kavandamine, läbimine ja lõpetamine on loodus- ja täppisteaduste valdkonna jaoks ühine.
Ülevaate doktoriõppesse kandideerimisest ja juhised kandideerimisdokumendite ettevalmistamiseks leiab doktoriõppesse sisseastumise lehelt.
Doktorandi jaoks oluline informatsioon on leitav LTT valdkonna doktoriõppe keskuse kodulehelt. Sealt leiab muuhulgas info sisse astunud 1. aasta doktorantide esimese semestri tegevustest ja tähtaegadest.
Doktorantide juhendamist puudutav informatsioon ja soovitused juhendajale on leitavad TÜ doktorantide juhendamise lehelt. Värske võimalusena saab osaleda teadmussiirde doktorantuuris.
Doktoritöö esitamist ja kaitsmist puudutava info on kokku kogutud dokumenti:
Füüsika instituudis toimus kuni 2022/2023 aastani vastuvõtt Füüsika õppekaval, Materjaliteaduse õppekaval ning Keskkonnatehnoloogia õppekaval ja nende õppekavade doktorandid jätkavad lähiaastatel õpinguid. Alates 2022/2023 osaleb füüsika instituut järgnevates doktoriõppe programmides:
Programm sisaldab järgnevaid erialasid:
1. füüsika (füüsika instituut)
2. keemia (keemia instituut)
3. kosmoseteadus ja -tehnoloogia (Tartu observatoorium)
Programm sisaldab järgnevaid erialasid:
1. arvutitehnika (tehnoloogiainstituut)
2. jätkusuutlik energeetika (keemia instituut)
3. keskkonnatehnoloogia (ökoloogia ja maateaduse instituut)
4. materjaliteadus (füüsika instituut)
5. molekulaarne biotehnoloogia (tehnoloogiainstituut)
Atesteerimisel järgime Loodus- ja täppisteaduste valdkonna atesteerimiskorda:
Alates 2022/2023. õppeaastast avatud programmidel õppivate doktoriõppes õppijate edasijõudmist hinnatakse atesteerimisel väljundipõhiselt (mitte ainepunktides).
Doktoriõppe eeskiri II.5. Atesteerimine
Atesteerimine on doktoriõppes õppija teadus- ja õppetöös edasijõudmise hindamine atesteerimiskoosolekul. Atesteerimisel hinnatakse doktoriõppe programmi ja individuaalplaani täitmist.
Atesteerimiskomisjon hindab vastavalt valdkonna atesteerimiskorrale alljärgnevaid kriteeriume:
Doktoriõppe eeskiri II.5.3. Atesteerimiseks vajalikud dokumendid
Vajalikud dokumendid leiab valdkonna doktoriõppekeskuse lehelt.
Esimese õppeaasta 1. semestri lõpus toimuval atesteerimisel on doktorandil:
Esimese õppeaasta lõpus toimuval atesteerimisel on doktorant:
Teise õppeaasta lõpus toimuval atesteerimisel on doktorant:
Atesteerimise käik füüsika instituudis: atesteerimise kestus on 15 minutit.
Atesteeritava doktorandi ettekande kestus on hinnanguliselt 5 minutit (1-2 minutit teaduslik taust, 3-4 minutit progressi tutvustamine või individuaalplaani tutvustamine). Sellele järgnevad küsimused atesteerimiskomisjonilt. Küsimused võivad olla teaduslikud või organisatoorsed.
Atesteerimiskomisjon võimaldab doktorandile ja juhendajatele koostöö kohta tagasiside andmist ilma teise osapoole juuresolekuta. Vastava soovi korral informeerige palun atesteerimiskomisjoni esimeest enne atesteerimist, komisjon reserveerib sel juhul aja tagasiside andmiseks.
Doktoriõppesse vastuvõtt toimub TÜ loodus- ja täppisteaduste valdkonnas projektipõhiselt.
Füüsika instituudi poolt 2025. aasta II taotlusvooru edukad doktoriprojektid on loetletud alljärgnevalt. Projektidele sai kandideerida ajavahemikus 1-15. mai 2025. Järgmine projektitaotluste voor toimub 2026. aasta veebruaris või märtsis.
https://reaalteadused.ut.ee/et/sisu/doktoriope
Doktoritöö eesmärgiks on uurida galliumoksiidil põhinevaid heterostruktuure, mis on valmistatud aatomkihtsadestamise meetodit kasutades. Selleks õpitakse tundma galliumoksiidi kihtide sünteesi võimalusi erinevate oksiidide (näiteks tina-, titaan-, alumiinium-, kroom- ja vaskoksiidi) ja nende segude pinnale, aga samuti teiste oksiidide kasvu galliumoksiidi pinnale. Saadud materjale ja mitmekihilisi kooslusi analüüsitakse ja nende valmistamise protsessid optimeeritakse erinevaid praktilisi rakendusi silmas pidades. Nelja-aastase projekti jooksul saab doktorant juurdepääsu kaasaegse sisustusega laboratooriumidele ja materjaliuuringuteks sobivale aparatuurile. Doktorant hakkab kasutama aatomkihtsadestamise meetodit ülalmainitud materjalikihtide sünteesiks ja erinevaid analüütilisi seadmeid uurimaks valmistatud tahkisekihtide elementkoostist, struktuuri ning optilisi ja elektrilisi omadusi. Töö eesmärgiks on tehnoloogiate ja metoodika väljatöötamine uue põlvkonna elektroonika- ja optikaseadiste jaoks sobivate materjalide valmistamiseks ja karakteriseerimiseks. Ühtlasi on eesmärgiks kõrgelt kvalifitseeritud noore doktori ettevalmistamine edasiseks edukaks tööks teaduses ja/või kõrgtehnoloogilises ettevõtluses.
Vastutav juhendaja on dr Lauri Aarik (lauri.aarik@ut.ee) ja juhendaja prof Kaupo Kukli kiletehnoloogia laborist.
Materjaliteaduse eriala.
Pooljuhtgaasisensorid on populaarsed tänu oma suurele tundlikkusele ja väikestele mõõtmetele, kuid nende selektiivsus ja stabiilsus on jäänud võrdlemisi madalaks. Doktoriprojekti eesmärk on välja arendada täiustatud meetodid, mis märgatavalt parendaks selliste gaasisensorite stabiilsust ja laiendaks tuvastatavate lenduvate ühendite valikut. TÜ Füüsika Instituudi ja Evikon MCI OÜ koostöös võrreldakse ja integreeritakse kahte erinevat lähenemisviisi: sensori vanandumise füüsikalist mudelit ning masinõpet sensormassiividel. Eriti huvipakkuvad on inimese väljahingatavas õhus esinevad lenduvad ühendid. Töötatakse välja e-nina platvorm, mis võimaldaks neurodegeneratiivsete haiguste personaalset diagnoosimist.
Vastutav juhendaja on dr Raivo Jaaniso (raivo.jaaniso@ut.ee) ja juhendaja Valter Kiisk Sensortehnoloogiate laborist ning Madis Einasto Evikon MCI OÜst.
Füüsika eriala.
Stsintillaatorid on materjalid, mis muudavad ioniseeriva kiirguse ja osakeste energia pikalaineliseks kiirguseks, mis sobib registreerimiseks fotodetektoritega. Meie uuringu eesmärgiks on leida tahkistes sellised protsessid, mis võimaldaksid luua uue põlvkonna ülikiireid stsintillaatoreid ajalise lahutusega pikosekundite piirkonnas. Selleks rakendame meie poolt arendatud „materjalide tsoonistruktuuri inseneeria“ kontseptsiooni keerulisele valentstsooniga ternaarsetele ühenditele, kus võiks luua soodsaid tingimusi sub-ns kustumisaegadega omakiirguste tekkeks. Sobilikud materjalid valitakse välja avatud juurdepääsuga andmebaaside (AFLOW) alusel, kus on esitatud teoreetiliste ja eksperimentaaluuringute tulemused. Valitud materjalid sünteesitakse, nende omadusi modelleeritakse ning uuritakse eksperimentaalselt kodulaboris ja suurtes uurimiskeskustes (MAX IV Labor, DESY Photon Science) tipptasemel sub-ns ajalise lahutusega spektroskoopia meetoditel. Samuti selgitame välja nende stsintillaatorite rakendusvõimalused. Neid kasutatakse väga erinevates tehnoloogiavaldkondades: kõrge energia füüsikas (CERN), julgeoleku seadmetes, kontrollitud tuumasünteesi uuringutel, aga eriti meditsiinilises diagnostikas. Märgatavalt parem ajaline lahutus tekitab arenguhüppe positronemissioontomograafias, luues võimalused rasedate, imikute ja laste madala doosiga uuringuteks, mis võimaldavad varajast kasvajate ja muude haiguste kuluefektiivset diagnoosimist igas suuremas haiglas.
Vastutav juhendaja on prof Marco Kirm (marco.kirm@ut.ee) ja juhendaja Vitali Nagirnõi Ioonkristallide füüsika laborist.
Füüsika eriala.
Viimastel aastakümnetel on Läänemere piirkond soojenenud kiiremini kui maailm keskmiselt ning see suundumus jätkub ka 21. sajandil. Siiski on piirkonna kliimaprojektsioonid väga erinevad ja suure määramatusega. Kuigi kõik mudelid prognoosivad soojenemist, varieeruvad selle ulatus ja sellega kaasnevad muutused teistes kliimaparameetrites märkimisväärselt. Käesolev projekt püüab selgitada nende lahknevuste põhjuseid, analüüsides, kuidas Läänemere piirkonna regionaalne kliimamuutus sõltub suuremastaabilistest atmosfääriprotsessidest. Nende ebakindluste parem mõistmine aitab täpsemalt tõlgendada kliimamuutusi piirkonnas. Täpsema vaatluse alla on võetud tuulterežiim, sest tuleviku tuultekliima parem mõistmine toetab ka kliimamuutustega kohanemise planeerimist nii taastuvenergeetikas (nõrga tuule juhud) kui valmisolekuks tugevateks tormideks.
Vastutav juhendaja on prof Piia Post (piia.post@ut.ee) ja juhendaja dr Hannes Keernik kliimauuringute keskusest.
Füüsika eriala.
Üldrelatiivsusteooria, mis kodeerib aegruumi geomeetrilises kirjelduses nii gravitatsiooni kui ka inertsi, on olnud eksperimentaalselt väga edukas. Samas teoreetilisest küljest on gravitatsioonilise energia kooskõlalise määratluse puudumine olnud algusest peale häiriv probleem. Hilisemad uuringud mustade aukude kontekstis on näidanud, et parimal juhul on võimalik anda globaalsed gravitatsioonilise energia, impulsi ja impulsimomendi definitsioonid integraalidena üle kogu aegruumi, ning ühendada need suurused nelja väitesse, mis on analoogilised termodünaamika seadustega. Hiljuti toimus selles küsimuses aga märkimisväärne teoreetiline läbimurre, mida autorid nimetavad “üldiseks paralleelseks relatiivsusteooriaks”. Selgub, et teooria aluseks oleva geomeetrilise raamistiku teleparalleelsel laiendamisel on võimalik gravitatsiooni ja inertsi kontseptuaalne eristamine nõnda, et gravitatsioonilise energia kooskõlaline lokaalne definitsiooni osutub võimalikuks, samas kui väljavõrrandid ja klassikaline dünaamika jäävad samaks üldrelatiivsusteooriaga. Doktoritöö eesmärk on testida neid ideid mittetriviaalsete pöörlevate (Kerri-Newmani) lahendite korral: esmalt arvutada antud juhule vastav lokaalne gravitatsiooniline energia, seejärel defineerida üldavaldisena ja rehkendada nende lahendite jaoks välja lokaalne impulss ja lokaalne impulsimoment ning lõpuks formuleerida ja antud juhu korral kontrollida aegruumi termodünaamika täielikud lokaalsed seadused. Käesolev doktoriprojekt täidab rühmagrandi PRG2608 eesmärke.
Vastutav juhendaja on dr Laur Järv (laur.jarv@ut.ee) ja juhendaja dr. Tomi Sebastian Koivisto teoreetilise füüsika laborist.
Füüsika eriala.
Vaatamata väga heale kooskõlale mitmete vaatlustulemustega, on üldrelatiivsusteoorias (ÜRT) ilmnenud ka märkimisväärseid probleeme. Hetkel on kosmoloogia standardmudeli, mis tugineb ÜRT-le, suurimaks probleemiks nn Hubble’i pinge, mis seisneb universumi paisumist kirjeldava Hubble’i parameetri väärtuse suures erinevuses, tuginedes erinevatele vaatlusandmetele. Teooria sisemiseks probleemiks tuleb lugeda ka tema ühildamatust kvantteooriaga (kalibratsiooniteooriaga), mille abil kirjeldatakse teisi fundamentaalseid interaktsioone.
Teleparalleelne gravitatsiooniteooria on oluline kandidaat, mille raames eelpool nimetatud probleeme uurida, sest universumi dünaamika on erinev ja lisaks on teooria formuleeritav sarnaselt kalibratsiooniteooriatega. Teleparalleelsetes teooriates ilmneb nn „tugeva seostuse“ probleem: häiritusarvutuslikult arendatud väljavõrrandid suure sümmeetriaga aegruumi foonil (milleks on ka homogeenne ja isotroopne aegruum) on mittekooskõlalised. Projekti eesmärk on uurida neid probleeme käsitledes vähendatud sümmeetriaga aegruume, mudelite teoreetilist kooskõla ja kooskõla vaatlusandmetega. Võimalusel teostada konkreetse mudeli parameetritele piirangute seadmine kooskõlas vaatlustulemustega läbi Markovi ahelate Monte Carlo analüüsi.
Enamasti tehakse kosmoloogias eeldus, et ruum on homogeenne ja isotroopne - seega suure sümmeetriaga. Nimetatud eeldustest on võimalik loobuda ja uurida väiksema sümmeetriaga aegruume - näiteks homogeenseid Bianchi aegruume, millest kolm säilitavad ühe pöördsümmeetria. Anisotroopseid mudeleid motiveerib käsitlema ka kosmilise foonkiirguse anomaalia, mis on tuntud nn „kurjuse teljena“. Käesolevas projektis uurime teleparalleelsete Bianchi aegruumide dünaamikat, et leida eelkõige lahendeid, mis arenevad nii, et algselt anisotroopne ruum muutub isotroopseks hilises universumis. Samuti on plaanis uurida kosmoloogilisi häiritusi - nii gravitatsioonilaineid kirjeldavaid tensorhäiritusi kui ka skalaarseid tihedushäiritusi.
Projektis uurime ka nn „uut ÜRT-t“ ja skalaar-väände tüüpi gravitatsiooniteooriat. Neist esimene on lihtne teooriate klass, mis võimaldab arendada kasutatavaid meetodeid ja teine on lai teooriate klass, mis võimaldab konstrueerida fenomenoloogilisi mudeleid. Saadud tulemusi on võimalik võrrelda juba varem põhjalikult uuritud skalaar-tensor tüüpi teooriatega ja rakendada nende kontekstis saadud tulemusi.
Vastutav juhendaja on dr Margus Saal (margus.saal@ut.ee) ja juhendaja on dr Manuel Hohmann teoreetilise füüsika laborist.
Füüsika eriala.