Füüsika instituudi laborites leidub mitmekülgseid füüsika, materjaliteaduse ja insenerilahenduse valdkonna kompetentse ning pakume ettevõtetele erinevaid teenuseid.
Materjaliteadusega seoses on meil pikaajalise teadustöö käigus tekkinud kogemused ja aparatuur erinevate materjalide valmistamiseks, pinnaomaduste muutmiseks ning materjalide karakteriseerimiseks.
Uute materjalide valmistamine.
Näited: hapnikukindla kilepakendi väljatöötamine toiduainete pakendamiseks (koostöös firmaga Estiko Plastar AS), puidupahtli väljatöötamine (koostöös firmaga UPM-Kymmene Otepää OÜ).
Kontakt: Dr. Kristjan Saal ([email protected])
Õhukeste materjalikihtide sadestamine erinevatele aluspindadele kasutades erinevaid sadestustehnikaid näiteks elektronkiir aurustamine, magetrontolmustamine, vaakumaurustamine, aatomkihtsadestamine ja lasersadestus.
Näited: kaitsekatted (Linde Gas OÜ, GScan), adsorberkihid (CRYSTALSOL OÜ), isolaatorkihid ja pooljuhid. Õhukeste pinnakatete valmistamine lasersadestusega raskesti aurustatavatest või keeruka koostisega materjalidest.
Kontakt: Dr. Aile Tamm ([email protected]), Dr. Margus Kodu ([email protected])
Pindade keemilise aktiivsuse tõstmine või passiveerimine külmas plasmas tekkivate reaktiivsete osakeste abil. Pindade ja meditsiiniliste instrumentide desinfitseerimine plasma abil.
Näited: puidu ja plastikute pinna märgavuse ja värviga katvuse parandamine plasmatöötlusega.
Kontakt: Dr. Indrek Jõgi ([email protected])
Materjalide koostisuuringuid ja omaduste mõõtmisi tehakse mitmetes laborites ja erinevate meetoditega. Konkreetse rakenduse jaoks sobilikuima meetodi leidmiseks soovitame eelnevalt laborite esindajatega läbi rääkida.
Näited: pulbriliste nanomaterjalide karakteriseerimine (STEM, SEM) (NPM Silmet OÜ), päikesepaneelielementideks sobivate materjalide uurimine (STEM, XRD, XRF) (CRYSTALSOL OÜ); põlevkivituha uurimine (XRD, XRF) AS Kunda Nordic Tsement, lubjatoodete lähteainete faasilise koostise määramine (XRD, XRF) Saviukumaja OÜ.
Kontakt: Dr. Aile Tamm ([email protected])
Näited: kergete elementide, H või Li määramine elektroonikas, mille jaoks muud kättesaadavad meetodid (näit. EDX) hästi ei tööta.
Kontakt: Dr. Indrek Jõgi ([email protected])
Kontakt: Dr. Taivo Jõgiaas ([email protected])
Mitmed meie laborid omavad pikaajalist kogemust optika ja spektroskoopia suunal ja seetõttu on meil kompetentsid erinevate optiliste mõõtmiste läbiviimiseks.
Päikesepaneelide efektiivsuse mõõtmine, luminestsentsi mõõtmine, koostise ja struktuuri määramine. Päikesepaneelide läbilaskvus, neelduvus, peegeldus ja hajumiskarakteristikute mõõtmine. Suudame mõõta neid päikesepaneelide omadusi laias spektraalvahemikus (kuni 190-2800nm) ja seda erinevate nurkade (0-90°) ja polarisatsiooni korral.
Näited: Kesteriit (Cu2ZnSn(Se,S)4) paneelide karakteriseerimine
Kontakt: Laurits Puust ([email protected]), Dr. Siim Pikker ([email protected])
Valgusallikate kiirgusspektrite mõõtmine.
Näiteks steriliseerimiseks mõeldud UVC lampide ja taimekasvatuslampide kontrollimine. Kontakt: Laurits Puust ([email protected]), Indrek Jõgi ([email protected])
Klaaside läbilaskvus, neelduvus, peegeldus ja hajumiskarakteristikute mõõtmine. Suudame mõõta klaaside, kilede ja värvatete omadusi laias spektraalvahemikus (190-2800nm) ja seda erinevate nurkade (0-90°) ja polarisatsiooni korral.
Näiteid: päikeseprillide ja muude tumendavate/filtreerivate klaaside mõõtmine.
Kontakt: Laurits Puust ([email protected]), Indrek Jõgi ([email protected]), Siim Pikker ([email protected])
Helkurite peegeldusomaduste kontrollimine.
Kontakt: Dr. Koit Mauring ([email protected])
Proovide karakteriseerimine optilise mikroskoobiga. Võimalik mõõta mikroskoopilise lahutusega valguse hajumise, peegelduse ja läbilaskvuse spektreid.
Kontakt: Dr. Siim Pikker ([email protected]), Dr. Sven Lange ([email protected])
Erinevate materjalide luminesentsomaduste (võime kiirata ja neelata erinevaid valguskiirguse liike) uuringud, mis võimaldavad määrata materjalide kvaliteeti, puhtust jm omadusi. Uuringuid viiakse läbi optilise spektroskoopia meetoditega (luminestsents, luminestsentsi ajaline käik, temperatuurisõltuvus, Raman-hajumine, hajumise nurksõltuvus). Lisaks suure tundlikkusega fluorestsentsmikroskoopia ning võimalus viia mõõtmisi läbi mikromeetrilise ruumilise lahutusega.
Dr. Sven Lange ([email protected])
Optiliste gaasi- või temperatuurisensorite karakteriseerimine: luminestsents või läbipaistvus/neeldumine/peegeldus, spektraalsed ja aeglahutusega mõõtmisted.
Kontakt: Valter Kiisk ([email protected])
Kasutades COMSOL Multiphysics tarkvara lihtsamate ja keerukamate optiliste ja teiste elektromagnetiliste lainetega vastasmõjus olevate süsteemide numbriline modelleerimine ja nende optimeerimine. Suudame optilisi süsteeme disainida, optimeerida ja nende omadusi ette ennustada. Sobilik näiteks filtrite, peeglite, peegeldusvastaste kilede, resonaatorite, antennide, lainejuhtide, päikesepatareide, valgusdioodide, radari ja infrapuna varjestusstruktuuride jne projekteerimiseks ja modelleerimiseks.
Kontakt: Siim Pikker ([email protected])
Pildid, videod, animatsioonid ja 3D rekonstruktsioonid mikroskoopidega kunsti ja disaini valdkonna jaoks. Võimalus koostööks ainulaadsete reklaami ja sisekukujunduslahenduste jaoks.
Kontakt: Siim Pikker ([email protected])
Kõrgetasemeliste keskkonna- ja atmosfääriuuringutega seoses on meil aparatuur ja oskused õhu kvaliteedi hindamiseks ja õhupuhastuseks mõeldud lahenduste testimiseks. Lisaks on meil olemas võimekus radioaktiivsuse määramiseks.
Aerosooli arvulise konsentratsiooni määramine suurusvahemikus 0.5-10mikromeetrit või 5-500nm
Kontakt: Prof. Heikki Junninen ([email protected])
Maskide õhupuhastamisvõime ja õhutakisuse testimine.
https://atmos.ut.ee/et/masks/testitellimine/
Kontakt: Prof. Heikki Junninen ([email protected])
Õhupuhastite aerosoolse reostuse eemaldamise efektiivsuse määramine. Lisaks määratakse õhupuhasti võimsustarve ja müra ning osooni tootmine.
Kontakt: Prof. Heikki Junninen ([email protected])
TÜ FI keskkonnafüüsika labor teostab TÜ Katsekoja koosseisus erinevaid radioaktiivsuse analüüse - mõõtame radioaktiivseid elemente veeproovides ja tahkes materjalis kasutades gammaspektromeetrilist analüüsi.
Lisainfo:http://www.katsekoda.ut.ee/radioaktiivsuse-anal%C3%BC%C3%BCsid-kiirgusm%C3%B5ju-hinnangud
Kontakt: Dr. Siiri Salupere ([email protected])
Sensortehnoloogiate alase kompetentsi tagab pikaaegne kogemus mõõtemeetodite alal, tippaparatuuri kasutamine ja rahvusvaheline koostöö.
Gaasisensorite testimine kontrollitud gaasikeskkondades ja gaasisensorite arendus.
Näited: grafeenil põhinevate gaasisensorite karakteriseerimine (Infineon Technologies AG)
Kontakt: Dr. Raivo Jaaniso ([email protected])
Sensoritel põhinevad erilahendused värkvõrgule või tööstussüsteemidele. Konsultatsioonid.
Näited: kaalumissüsteem (Rait AS), lokaliseerimissüsteem (Proven OÜ, TMB Element OÜ)
Kontakt: Dr. Raivo Jaaniso ([email protected])
Meil on veel mitmeid teisi pakutavaid kompetentse.
Gaastäidise (Ar) olemasolu testimine aknapakettides ja ka muude gaastäidiste testimine läbipaistvates anumates.
Kontakt. Dr. Indrek Jõgi ([email protected])
Seadmete ja ehitiste konstrueerimine ja täiustamine.
Näited: vaakumlamineerimisseadme konstrueerimine (Farrier OÜ), moodulmajade konstrueerimine (Teokarp Ltd.), aatomjõumikroskoobi konstrueerimine (Füüsika Instituut).
Kontakt: Dr. Kristjan Saal ([email protected])
Kui te siit lehelt huvipakkuvaid kompetentse ei leidnud, siis võite edastada enda küsimuse e-posti aadressile [email protected] ja püüame teie küsimusele lahenduse leida. Lisaks võite teadus- ja arendusasutuste vahelise koostöövõrgustiku Adapter abil sobivate kompetentside otsingut laiendada üle terve Eesti.
Adapter