Euroopa doktorandid tutvusid füüsika instituudis kõrgtehnoloogiliste mikroskoopide võimalustega

Tartu Ülikooli füüsika instituudis toimus 3.-7. detsembril 2018 COST koostöövõrgustiku raames koolitus erinevatest riikidest pärit doktorantidele, kus tutvustati mitmete mikroskoopialiikide rakendusvõimalusi pinnamorfoloogia ja adhesiooni uuringutes.

Euroopa Liidu Horisont 2020 programmist rahastatav teaduse ja tehnoloogia koostöö (COST) võrgustik „European Network of BioAdhesion Expertise“ ühendab 33 riigi füüsikute, keemikute, bioloogide ja inseneride uurimisrühmi, et paremini tundma õppida bioloogiliste organismide võimeid kleepuda või kinnituda pinna külge. Alates bakteritest ja seentest kuni suuremate loomade ja taimedeni on loodus leidnud erinevaid viise lühiajaliseks või jäävaks kinnitumiseks, mis toimivad laias temperatuuri vahemikus, niiskes või kuivas keskkonnas ning väga erineva kattega pindadel. Teadlastele pakub suurt huvi nende mehhanismide toimimine mikroskoopilisel tasemel, vastavate materjalide koostis ja struktuur ning vastastikmõju pindadega.

Koolituse viisid läbi TÜ füüsika instituudi nanostruktuuride füüsika labori vanemteadurid Sergei Vlassov ja Rünno Lõhmus, kes on kogunenud eksperdid üksikute nanostruktuuride manipuleerimisel ja karakteriseerimisel. Loengud ja praktilised tööd andsid ülevaate skaneerivast elektronmikroskoopiast ja aatomjõumikroskoopiast. Instituudi skaneeriv elektronmikroskoop võimaldab saavutada mõne nanomeetri lahutusvõime, samuti kasutades fokusseeritud ioonkiirt objekti samas vaatluskohas lõigata, lisaks võimaldab seade spektroskoopiliselt määrata objekti keemilise koostise. Aatomjõumikroskoop lubab jälgida biomolekule vedelas keskkonnas ning teha nendega nanomehaanilisi katseid.

Sergei Vlassovi sõnul oleme küll väike riik, aga meie instituudi masinapark on maailmatasemel ja sellist kompetentside komplekti, mida meie suudame täna pakkuda, mujal Euroopas kergesti ei leia. Tänu sellele valiti COST teadusvõrgustiku koosolekul doktorikooli korraldamiseks just Tartu Ülikool. Enamik koolitusel osalejatest on bioloogia taustaga doktorandid, kes tahavad õppida kaasaegse mikroskoopia meetodeid, et neid kasutada oma töös. Osalejad jäid üritusega väga rahule ning mitmelgi tekkis tahtmine tulla edaspidi Tartusse järeldoktorantuuri.

Täpsem info:

Sergei Vlassov, sergei.vlassov [ät] ut.ee
Rünno Lõhmus, rynno.lohmus [ät] ut.ee