Hispaania grant tõi Tartusse gravitatsiooni uurima

2022. a jaanuaris liitus füüsika instituudi teoreetilise füüsika laboriga Francisco José Maldonado Torralba Hispaaniast, kes saabus Tartusse Fundación Ramón Areces grandi toel. Tal on PhD kraad Madriidist Complutense ülikoolist ning ta on varem järeldoktorina töötanud Groningenis, Kaplinnas ja Oslos.

Enne oma ettekannet teoreetilise füüsika seminaris jagas Francisco pisut mõtteid uurimistööst ja esimesi muljeid Tartust.

Millised on teie uurimisprojekti põhilised eesmärgid?

Mind huvitavad Einsteini üldrelatiivsusteooria edasiarendused ning kuidas need võivad viia uute vaatluslike ennustusteni, mis vahest aitavad ära lahendada praegused gravitatsiooni ja kosmoloogiaga seotud probleemid. Nagu igas teadusharus, on alati põnev leida nähtusi, mida me oma praeguste mudelitega seletada ei suuda. Sellises olukorras võime kaaluda kahte mõttesuunda. Esiteks kas leidub mingit tüüpi mateeria, mida me pole veel katsetes otseselt märganud, aga mis kaudselt mõjutab universumi toimimist. Gravitatsiooni puhul nimetatakse vastavaid hüpoteese tumeaineks ja tumeenergiaks. Teine variant on see, et praegune teooria on puudulik ja ennustab universumi käitumist valesti. See teine vaatenurk tundub mulle ahvatlevam ja juhatab uurimistööni, millega ma praegu tegelen. Minu eesmärk on selgitada gravitatsiooni praeguseid probleeme sellist tüüpi teooriate abil, mida tuntakse gravitatsiooni kalibratsiooniliste modifikatsioonidena. Nende alusidee on sarnane elementaarosakeste Standardmudeli interaktsioone kirjeldavate teooriatega ning loodetavasti õnnestub nende abil vaatluslikud probleemid lahendada ilma tumeaine või tumeenergia sisse toomiseta. Lisaks tahaksin leida eksperimentaalseid signatuure, mis eristaks neid mudeleid tavalisest üldrelatiivsusteooriast.

Miks valisite antud projekti läbiviimiseks just Tartu?

Usun kindlalt, et Tartu Ülikooli teoreetilise füüsika labor on üks viljakamaid keskkondi gravitatsiooni kalibratsiooniteooriate kallal töötamiseks. Laboril on olemas väga tugev tuumik selle valdkonna tunnustatud teadlastest nagu dr Laur Järv, dr Tomi Koivisto ja dr Manuel Hohmann. Lisaks on laboris mitmeid järeldoktorante, kes uurivad nende teooriate erinevaid aspekte, samuti osalevad labori tegevuses aktiivsed kaastöölised kaugemalt ning seminarides astuvad üles huvitavad esinejaid. Pealegi tundsin enne siia tulekut paljusid labori liikmeid, mis teeb järeldoktorina sisseelamise palju lihtsamaks. Nõnda on siin ideaalsed võimalused meeskonnatööks, mis viib alati huvitavamate ideedeni.

Millised on teie esimesed muljed Tartust?

Siiamaani olen väga rahul. Minu mulje järgi on Tartu kena ja ilus linn ning ülikooli keskkond on meeldivalt muljetavaldav. Kohanemine on olnud väga lihtne, sest kõik on olnud väga sõbralikud ja abivalmid. Samuti teeb siin elamise väga rikastavaks kogemuseks asjaolu, et linnast leiab inimesi üle kogu maailma. Lõpuks loodan, et suudan jäätunud tänavail rasket kukkumist vältida :)

CERN

Eesti täisliikmesus CERN-is laiendab Tartu Ülikooli teaduskoostöövõimalusi

Helle-Mai Piirsoo kaitseb doktoritööd „Mechanical Properties of Nanocomposites with Artificial Periodic Structure“

29. augustil kell 14.00 kaitseb Helle-Mai Piirsoo doktoritööd „Mechanical Properties of Nanocomposites with Artificial Periodic Structure“.

Kristel Möls kaitseb doktoritööd „Metastable TiO2-II in atomic layer deposited thin and ultrathin films: stabilization, properties and impact on film growth“

28. augustil kell 14.00 kaitseb Kristel Möls doktoriväitekirja „Metastable TiO2-II in atomic layer deposited thin and ultrathin films: stabilization, properties and impact on film growth“.