Rainer Pärna

Eesti teadlaste ja tehnoloogiaarendajate uurimisvõimalused Lundis MAX IV laboris

Algamas on rahvusvahelise uurimiskeskuse MAX IV 2023. aasta kevadine uurimisprojektide taotlusvoor, kuhu oodatakse nii uusi kui ka kogenud sünkrotronkiirguse kasutajaid. Kolmapäeval, 8. veebruaril korraldab projekti „MAX-TEENUS“ meeskond kõigile huvilistele infotunni.

Infotunnis tutvustatakse MAX IV laborit, räägitakse Eesti-Soome kiirekanali FinEstBeAMS uurimisvõimalustest ja jagatakse Eesti uurimisrühmade edulugusid. Näiteks eksperimenteerisid Tartu Ülikooli, Tallinna Tehnikaülikooli ning Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi teadlased eelmisel aastal kiirekanalitel BioMAX, FemtoMAX, FlexPES ja FinEstBeAMS 16 eduka uurimisprojekti raames kokku üle 1500 tunni.

Rootsis Lundis asuv MAX IV labor on suur rahvusvaheline uurimiskeskus, kus on võimalik teha nii uute materjalide kui ka tehnoloogiate arendamiseks vajalikke uuringuid, kasutades lühilainelist sünkrotronkiirgust. 16 maailma tipptasemel kiirekanalit pakuvad materjalide struktuuri ja morfoloogia, nende sisemuse kuvamise ning keemilise koostise uurimise võimalusi.

Osale infotunnis, saamaks soovitusi selle kohta, kuidas valmistada lühike konkurentsivõimeline uurimistaotlus, et kaasata MAX IV labori eksperimenteerimisvõimalusi oma uurimis- ja arendustöösse.

Infotund toimub 8. veebruaril kell 11–12 Tallinna Tehnikaülikooli peahoones ruumis U06–442 ja Zoomis.

Esinejad:

• Marco Kirm (Tartu Ülikool) – Miks on MAX IV Lab Põhja-Euroopas eriline uurimiskeskus?
  • Tanel Käämbre (MAX IV labor, Tartu Ülikool) – „Materjaliteaduslikud uuringuvõimalused Eesti-Soome FinEstBeAMS kiirekanalil“
  • Rainer Pärna (Tartu Ülikool) – „Mitmekomponendiliste oksiidide omaduste uuringud rakendusteks sensoorikas
  • Jevgenija Martõnova (Tallinna Tehnikaülikool) – „Supramolecular chirality sensors for biologically active chiral pollutants“
  • Jako Siim Eensalu (MAX IV labor, Tallinna Tehnikaülikool) – „Fast Access – kiire uurimisideede testimise võimalus. Kiirekanal Balder“
  • Projekti „MAX-TEENUS“ tiim 2023. kevadise uurimisprojektide (mõõtmisaegade) taotlusvooru tutvustus ja küsimused

Soovime edukat uurimistegevust ja koostööd!

Projekti „MAX-TEENUS“ tiim:
Rainer Pärna
(rainer.parna@ut.ee)

Marco Kirm
(marco.kirm@ut.ee)

Kerli Liivand
(kerli.liivand@kbfi.ee)

Erki Kärber
(erki.karber@taltech.ee)

Jako Siim Eensalu (Jako.Siim_Eensalu@maxiv.lu.se)
Tanel Käämbre
(tanel.kaambre@maxiv.lu.se)

Tuumajaama konverentsil arutlevad eksperdid  eksperdid jagavad teadmisi tuumajaamade ja tuumaenergeetika kohta.

JÄRELVAATA: erialaeksperdid jagavad oma teadmisi tuumajaamadest

timedad pilved

Õhusaaste vähenemine tumendab pilvi