Füüsika instituudi teadlased fosfooride uuringute esirinnas

TÜ füüsika instituudi teadlased esinesid maailma ainsal ainult fosfooride uuringutele pühendatud rahvusvahelisel konverentsil „Phosphor Global Summit 2018“

Juba 15. korda leidis aset „Phosphor Global Summit 2018“ konverents (toimus 13.-15. märtsil San-Diegos, USAs), mis on ainukene rahvusvaheline ainult fosfooride uuringutele pühendatud teadus-tehnoloogia sündmus kogu maailmas. See tõi kokku üle 200 eksperdi nii akadeemilistest ringkondadest kui ka tööstuse esindajaid üle kogu planeedi. Selle konverentsi teeb eriliseks asjaolu, et ettekannetega on kaetud valgustustööstuse kogu tehnoloogia ja tootmisahel – alates fosfooride lähtematerjalidest ning nende tehnoloogiast, valgusdioodide ja fosfooride arendamisest kuni valmisseadmeteni ja tulevikulahendusteni. Ettekannetega esinesid enamik juhtivaid valgustustööstusega seotud korporatsioone ja ettevõtteid nagu Nichia, Samsung, Osram, General Electrics, Philips Lighting, LumiLeds ja palju teised. Nemad tutvustasid oma nägemust tulevikutrendidest ja uusimaid tehnoloogia arengusuundi.

Nagu ikka, tutvustati sellel konverentsil uusi fosfoore, mis parandavad värvide kvaliteeti nii LED valgustites kui ka projektsioonisüsteemides, mida järjest enam kohtab spordiväljakutest kuni ostu- ja vabaajakeskusteni. Üha rohkem pööratakse tähelepanu valgustuse mõjule inimese heaolutunde loomisel nii töö- kui ka mistahes muus keskkonnas. Kokkuhoid ei alga mitte ainult elektrikulust, vaid inimeste suurem tööviljakus aitab kompenseerida valgustussüsteemidesse tehtud investeeringud. Autotööstus kasutab juba laialdaselt LED valgusteid, kuid üha rohkem arendusi on suunatud laseritel baseeruvatele valgusallikatele. Uued tehnoloogilised lahendused nii sensoorika kui klassikalise valgustuse osas on vajalikud ka uuele isejuhtivate sõidukite põlvkonnale.

Tartu Ülikooli füüsika instituut panustas otseselt sellesse konverentsi. Professorid Mikhail G. Brik ja Marco Kirm olid kutsutud ettekandjad. Prof. Brik esines teemal „Mn4+ Zero Phonon Line Intensity and Phosphor Luminosity“, mis on eriti aktuaalne valgete valgusdioodide värvikvaliteedi parandamiseks punases spektriosas. Prof. Kirm esines „Phosphor Materials at High Drive“ sessioonil teemal „A Systematic Study of Mn4+ Luminescence in Silicate, Gallate and Germanate Garnets for Phosphor-converted (pc) LED Applications”. See andis süstemaatilise ülevaate, kuidas materjalide koostise muutmine mõjutab Mn4+ iooni kiirgust erinevates silikaatides, gallaatides ja germanaatides ning mõjutab selle kiirguse temperatuurset kustumist. Need uuringud olid viidud läbi koostöös partneritega Münsteri rakendusülikoolist (Saksamaa) ja Lebedevi Füüsika Instituudist Moskvas (Venemaa) projekti „NANO-LED“, mida kordineerib Euroopa ERA-NET-RUS-Plus ühisprogramm ja millega seotud TÜ FI uurimisgrupi tegevust rahastas Eesti Teadusagentuur. Mõlemad ettekanded koos järgnenud elava diskussiooniga võeti hästi vastu.

„Kas akadeemilised teadlased peaksid osalema eelkõige tööstusele suunatud konverentsidel? Kahtlemata, sest see on koht, kus on võimalik leida uusi tehnoloogiaalaseid koostööpartnereid ning samuti saab värskeima ülevaate, kuhu mingi tehnoloogiaharu suundub. Seega saab vastuse küsimusele, kuhu ja milliste füüsika ja materjaliteaduse probleemide lahendamisele panustada,“ leidis Prof. Kirm. Samuti on oluline veel rõhutada, et selliste konverentside raames on võimalik sillutada meie noorte kolleegide teed tähtede suunas. Nii mitmedki firmad on huvitatud andekatest üliõpilastest ja doktorantidest ning pakuvad neile stažeerimisvõimalust oma uurimiskeskustes.

M. Kirm tänab Baltic-American Freedom Foundation (BAFF) eraldatud stipendiumi eest, mis toetas koostöö arendamist Ameerika uurimisasutuste ja ülikoolidega ning osavõttu „Phosphor Global Summit 2018“ konverentsist.

Lisainfo: Marco Kirm, 737 4629, marco.kirm [ät] ut.ee.



Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!