IN MEMORIAM Tšeslav Luštšik (15. veebruar 1928 – 8. august 2020)

Füüsikute pere on tabanud valus kaotus. 8. augustil lahkus meie seast füüsika-matemaatikadoktor, akadeemik Tšeslav Luštšik.

Poola juurtega perekonnast pärit Tšeslav Luštšik asus Tartusse tööle 1954. aastal, oma teadusliku juhendaja, tollase Tartu ülikooli rektori akadeemik Feodor Klementi kutsel. Ta sündis Leningradis/Peterburis, kus möödusid ka tema kooli- ja ülikooliaastad, seal elas ta teismelisena üle sõjaaegse blokaadi õudused. 

Eesti teaduste akadeemia pikemaaegseim liige (aastast 1964) Tšeslav Luštšik oli tahkiste vaakumultraviolett-spektroskoopia ja isolaatorkristallide kiiritusfüüsika Tartu koolkonna rajaja, mis ärgitas ka vastava teadussuuna arengut ning leidis märkimisväärset rahvusvahelist tunnustust kogu maailmas. Tema tööde kogum koosneb rohkem kui 400-st ulatuslikust ja põhjapanevast publikatsioonist (sh 3 monograafiat). Ta avastas ja uuris koos oma õpilastega põhjalikult läbi footonite paljunemise ning elektronergastuste defektipaarideks lagunemise nähtused, leides neile ka praktilisi rakendusi. Tema eestvõttel alustati pika ajalooga isolaatorkristallide füüsika fokuseeritud „Balti seminaride“ seeriat maailmas tuntuse ja tunnustuse leidnud Tartu koolkonna poolt, mis ühtlasi stimuleeris materjalide kiiritusfüüsika arengut nii Lätis, Kasahstanis, Venemaal, Kõrgõzstanis kui ka teistes riikides. Üle kuuekümne Füüsika Instituudis töötatud aasta jooksul on akadeemik Tšeslav Luštšik koolitanud 50 teaduste kandidaati (kaasaja mõistes teaduste doktorit) ja olnud paljudele füüsikutele mitteformaalseks nõustajaks. Tšeslav Luštšiku õpilastest ja juba ka nende õpilastest koosnev koolkond on märkimisväärne osa tänase Tartu Ülikooli Physicumi näost.

Akadeemik Luštšiku äärmist pühendumust oma tööle on pärjatud aukartustäratava hulga tiitlite ja aumärkidega. Taasiseseisvunud Eestis on teda autasustatud riigi elutööpreemiaga ja Valgetähe teenetemärgiga ning omamoodi elutöö aumärgiks võiks pidada ka Venemaa Roždestvenski‑nimelise optikaühingu Grossi medalit 2016. aastal – väljapaistvate saavutuste eest tahkiste eksitonide uurimisel.

Langetame leinas pea koos tema lähedastega.

Tartu Ülikooli füüsika instituut
Tartu Ülikool
Eesti Teaduste Akadeemia